Wręczenie nagród laureatom Festiwalu Kolęd (9 II 2014)
10 lutego 2014Wolne miejsca w kalendarzu (Wielki Post 2014)
24 lutego 2014W dn. 13-20 lipca nasza parafia organizuje wycieczkę do Rumunii i Mołdawii. Serdecznie zapraszamy.
W czasie wyjazdu zwiedzimy:
Rumunia.
Bukowina południowa. Ze względu na walory krajobrazowe, czystość środowiska, architekturę sakralną i mozaikę etniczną Bukowina południowa posiada bardzo wysoki potencjał turystyczny. Prawdziwym skarbem Bukowiny południowej są unikatowe późnośredniowieczne cerkwie, znane przede wszystkim z bogatych malowideł zewnętrznych. Są to wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO zespoły klasztorne w Arbore, Vatra Moldoviței, Voroneț, Mănăstirea Humorului, Pătrăuți, Probocie oraz Suczawie.
Baia Mare.
Centralne muzeum sztuki. Takie galerie jak tutejsza stanowią o życiu artystycznym miasta, zwłaszcza jeśli połączone z uczelnią, na której młodzi adepci mogą rozwijać swój talent pod okiem doświadczonych artystów. Budynek, w którym zgromadzono ponad 3,3 tys. eksponatów, pochodzi z końca XVIII w., i sam w sobie jest ciekawym obiektem. Warto zwiedzić tę skarbnicę sztuki i zobaczyć, jak zmieniała się sztuka rumuńska.
Wesoły cmentarz w Sapanta
„Wyjątkowe, dziwaczne i niepodobne do niczego innego” – tak należałoby uśrednić komentarze osób, które odwiedziły to miejsce. Z pozoru cmentarz, ale ten jest… jasny, wesoły i żywy. Tutejsi wieśniacy od lat szydzili ze śmierci i nie traktowali zbyt poważnie tych, których ona zabrała. Rozwinęła się tradycja przyozdabiana grobów kolorami oraz zamieszczania pod krzyżem zabawnych wierszyków o zmarłych.
Cerkwie w Maramureszu
Ścigające się na wysokość wieże cerkwi w Górach Marmoroskich zadziwiają swoim pięknem. W 1999 roku osiem najstarszych i najpiękniejszych zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwięcej z nich można podziwiać w dolinie Izy dopływu Cisy.
Sighișoara w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1849 miała tu miejsce jedna z bitew w powstaniu węgierskim, w której najprawdopodobniej poległ adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny.
Mołdawia
Cricova to miejsce znane każdemu smakoszowi wina. Znajdują się tam wielkie winnice i piwnice w których składuje się setki tysięcy hektolitrów pysznego, mołdawskiego wina. Piwnice należa do najdłuższych w świecie i mają ok. 120 km długości. Dłuższe są tylko leżące niedaleko piwnice Milesti Mici.
Orheiul Vechi stanowi dumę Mołdawii i zarazem najcenniejszą i największą atrakcję turystyczną kraju.
W skład całego kompleksu muzealnego wchodzą m in. muzeum historyczne, starożytne wykopaliska, pozostałości dackiej twierdzy, skalny monastyr Bosie, wolno stojącą dzwonnicę oraz liczne naturalne i wyżłobione w skałach przez mnichów cele mieszkalne.
Odessa.
Odessa to największy port morski Ukrainy i znany kurort. Jego powstanie zadekretowała caryca Katarzyna II 27 maja 1794 roku. Spacer po porcie należy do prawdziwych atrakcji szczególnie popołudniową lub wieczorną porą.
Odessa to największy port morski Ukrainy, transportujący ziarno, cukier, węgiel, cement, metale, drewno i produkcję przemysłu maszynowego. To także baza morskiej floty.
Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie (- najstarszy teatrOdessy mieszczący się przy ul. Czajkowskiego (Czajkiwśkoho). Obok schodów potiomkinowskich najbardziej rozpoznawalny budynek miasta. Pierwszy gmach teatru został zbudowany już w 1810 roku przez petersburskiego architekta Thomasa de Thomona, jednak spłonął w pożarze 1873 roku. Nowy budynek zaprojektowali wiedeńscy twórcy Ferdynand Fellner i Hermann Helmer w stylu neobaroku. Budową kierował m.in. polski architekt działający w Odessie Feliks Gąsiorowski.[1]. Został otwarty w1887 roku, jego budowa pochłonęła 1,3 mln rubli.
Schody Potiomkinowskie w Odessie – gigantyczne schody będące symbolicznym wejściem do miasta, pod koniec XIX wieku zostały zbudowane ze względu na wysokie położenie Odessy względem portu, z którym miasto łączyły wcześniej jedynie drewniane schody. Oryginalne schody zaprojektował w 1825 roku włoski architekt F. Boffo przy pomocy Awrama Mielnikowa z Petersburga. W 1837 roku zapadła decyzja o powiększeniu schodów do gigantycznych rozmiarów według planów konstrukcyjnych brytyjskiego inżyniera Uptona. Prace przy rozbudowie trwały do 1841 roku.
Ogólny plan wycieczki.
1 dzień. Wyjazd 13.07 Nidziela. Godz 21.30
2 dzień 14.07 Poniedziałek. Obiado Kolacja w Baja Mare. Nocleg.
3 dzień 15.07 Wtorek. Śniedanie. Zwiedzanie Baja Mare. Obiadokolacja. Po południu wyjazd do Kiszyniowa.
15.07 Wtorek. Kolacja Kiszyniów.
4 dzień 16.07 Środa. Śniadanie. Zwiedzanie Mołdawii Orhiej Vechi, Churchi, Cricova, Zwiedzanie Kiszyniowa. Obiadokolacja. Zwiedzanie Kiszyniowa. Nocleg.
5 dzień 17.07 Czwartek. Wcześnie rano wyjazd do Odessy. Zwiedzanie Odessy wspólnie. Posiłki w miejscu noclegu. Nocleg.
6 dzień 18.07 Piątek. Odpoczynek w Odessie. Posiłki w miejscu noclegu.
7 dzień 18.07 Sobota. Śniadanie. Wyjazd do Kiszyniowa.
Obiadokolacja w miejcu noclegu w Kiszyniowie. Nocleg w Kiszyniowie
8 dzień 19.07 Niedziela. Śniadanie. Msza św. w katedrze o 9.00.
Wyjazd do Rumunii.
9 dzień 20.07 Poniedziałek nocleg w Rumunii. Śniadanie. Wyjazd do Polski. Po drodze zwiedzanie Satu Mare.
Koszty 300 zł. (w tym zaliczka 100 zł. związana z ubezpieczeniem i potrzebą rezerwacji hoteli) + 240 euro.
Niezbędne są ważne paszporty!!!
W późniejszym czasie będzie przygotowana przeze mnie prezentacja o miejscach, które zwiedzimy. Będziemy mogli przedyskutować ewentualne zmiany i charakter wycieczki.
Ks. Roman
Tel. 660242534