O grupie
Grupa Nadzieja skupia osoby przewlekle chorujące, ich bliskich oraz osoby dotknięte innymi cierpieniami. Wśród tych osób są również ci, którzy stracili kogoś bliskiego. Jesteśmy otwarci i gotowi przyjąć każdego, kto do nas dołączy mając problemy zdrowotne, swoje lub bliskich, nie radząc sobie po stracie bliskiej osoby.
Historia
Nasza grupa powstała 16 czerwca 2009 r. dzięki zaangażowaniu kilku osób po leczeniu onkologicznym oraz księdza Adama Pawlaka. Wkrótce przez jakiś czas wsparła nas psycholog Aneta Pisarczyk pomagając w tworzeniu formy spotkań oraz prowadząc część z nich.
Początkowo grupa miała skupiać tylko osoby z problemem nowotworowym oraz ich bliskich. Dość szybko jednak ją rozciągnęliśmy na inne przewlekłe choroby. Tym samym przestała funkcjonować jako typowa grupa wsparcia.
W ciągu 5 lat trwania grupy jej cele, formę i tematykę spotkań wielokrotnie zmienialiśmy starając się dopasować do bieżących potrzeb. Naszym głównym celem jest wzajemne wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z problemem. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i emocjami. To czego doświadcza się w życiu często może zrozumieć tylko osoba, która przeżyła coś podobnego. Dlatego grupa daje nam możliwość szczerego wypowiedzenia się, pewność zrozumienia oraz siłę i nadzieję na rozwiązanie problemu. Widzimy, że z naszymi problemami nie jesteśmy sami. Są inni, którzy czują to samo co my.
W ciągu tych lat przez naszą grupę przeszło sporo osób. Część z nich już pokonało swoje problemy i nie potrzebuje wsparcia, pozostając z nami w serdecznych ale luźnych kontaktach.
Na pierwszym spotkaniu przyjęliśmy nazwę „Nadzieja”, bo pragniemy nią żyć i dzielić się nią z innymi.
Reguły
- Każdy ma takie same prawa – o wszystkim decyduje grupa jako całość.
- Dyskrecja – wszystko co zostanie powiedziane na spotkaniu musi tutaj pozostać.
- Najważniejsze jest dzielenie się swoimi przeżyciami.
- Nie krytykować.
- Nie radzić (to co dobre dla jednego nie musi być dobre dla drugiego).
- Nie prowadzić akademickiej dyskusji.
- Prowadzenie grupy jest rotacyjne.
Spotkania
Nasze spotkania odbywają się w pierwszy i trzeci roboczy poniedziałek każdego miesiąca o godz. 19.00. Spotykamy się w salce na plebani przy naszej parafii. Jedno ze spotkań jest zwykle spotkaniem formacyjnym związanym z aktualnie nurtującą nas tematyką. Oprócz spotkań angażowaliśmy się w organizowanie Mszy Św. dla chorych, wydaliśmy pisemko dla nich, organizowaliśmy wycieczki a także wspólnie z nieistniejącym już Gimnazjum nr 10 organizowaliśmy festyn rodzinny.
Pragniemy także wdrażać ogólne zasady zdrowego stylu życia (odpowiednia dieta, ruch, śmiech, radość).
Poza spotkaniami utrzymujemy także bliskie kontakty między sobą wspierając się wzajemnie modlitwą, dobrym słowem i pomagając sobie w miarę naszych możliwości.
Obecnie rolę opiekuna duchowego w grupie pełni ksiądz Paweł Szlezinger scj.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dołącz do nas! Razem łatwiej!