Biesiada z sercem
11 lutego 2013Zimowisko w Krynicy-Zdrój – relacja dzień po dniu…
17 lutego 2013Gdy byłem dzieckiem, uwielbiałem czytać Świat w liczbach – książkę, która zawierała geograficzne analizy i tabele dotyczące naszego globu. Jak co roku, o taką analizę, tyle, że nie globu, lecz naszej parafii, pokusił się ks. Proboszcz…
Klikając TUTAJ, zobaczycie, co z tego wyszło.
Podsumowanie 2012 roku…
Według rzędu meldunkowego, liczba mieszkańców w naszej parafii wynosi 12 207 osoby. To o 145 osób mniej niż w roku ubiegłym.
CHRZTY. W minionym roku sakrament chrztu przyjęło w naszej parafii 107 dzieci. Rok wcześniej 121 a w 2010 – 122.
ŚLUBY: Sakramentalny związek małżeński zawarło w minionym roku w naszej parafii 44 pary. W dwa poprzednie lata 52 pary.
ZAPOWIEDZI: 79 osób zawarło sakrament małżeństwa poza parafią o czym świadczy liczba wygłoszonych u nas zapowiedzi. Rok wcześniej było 97 zapowiedzi a w 2010 – 110.
POGRZEBY: W minionym roku zmarło 115 parafian. Rok wcześniej 108 osób, a w 2010 – 126 osoby.
Do I Komunii św. przystąpiło 91 dzieci, a do sakramentu bierzmowania przystąpiło w naszej parafii 78 osób.
NIEDZIELNA MSZA ŚW. W ostatnią niedzielę października, uczestniczyło w naszej parafii 2 141 osób. Jest to więcej niż rok wcześniej. Również więcej niż w roku ubiegłym przystąpiło w ten dzień do Komunii św.
Do najważniejszych wydatków inwestycyjnych należy zaliczyć:
– Wykonanie nowej instalacji wodnej i łazienek, po tym jak ona rozmarzła w ubiegłą zimę.
– Zakup używanego samochodu marki Opel Corsa, Ten samochód zastąpił używane Ceicento.
– Nowa Instalacja odgromowa na kościele
– Modernizacja ławek w kaplicy Matki z dzieckiem i w kościele górnym.
– Wymiana okien w zakrystiach
– Ornaty na uroczystości
– Projekt kaplicy całodziennej adoracji
– Figury do szopki
Czekające inwestycje:
– Uszczelnienie dachu przy wentylatorach.
– Przebudowa kaplica adoracji,
– Modernizacja nagłośnienia w dolnym kościele
– Nowy śmietnik na cmentarzu i niektóre alejki.\’
—————————————————————————————————————————
Kolęda 2012/2013
Ilość rodzin w parafii – 5098 Ta liczba nie uległa zmianie
Przyjęło wizytę duszpasterską – 3166 Rok wcześniej 3163
Opuszczone – 843
Częściowo są to puste mieszkania lub wynajmowane przez osoby nie związane z naszą parafią. Do tej liczby należą też wyznawcy innych wyznań lub religii.
Świadkowie Jehowy około 108 rodzin
Prawosławni 3 rodziny
Ewangelicy 7 rodzin
Osoby niewierzące 25
MC z przeszkodą – 193 Rok wcześniej – 147
MC bez przeszkód – 86 Rok wcześniej – 56
Wolne związki – 66 Rok wcześniej – 44
Wiele do życzenia pozostawia sprawa rozumienia jedności i świętości miłości małżeńskiej W wielu przypadkach związków cywilnych bez przeszkód, nie bierze się w ogóle pod uwagę kwestii związanych z wiarą, niemożnością przystępowania do sakramentów świętych. Sakrament małżeństwa często jest sprowadzany jedynie do poziomu ceremonii w kościele.
Przy tej okazji pragnę przypomnieć, że osoba, która nie może otrzymać rozgrzeszenia, nie może przystępować do Komunii św. nawet w czasie szczególnych uroczystości jak ślub, I Komunia czy pogrzeb. Nie może też zostać rodzicem chrzestnym oraz być świadkiem bierzmowania.
Młode małżeństwa (do 5lat od ślubu) – 355 Rok wcześniej – 295
Rozwiedzione małżeństwa – 188 Rok wcześniej – taka sama liczba
To oczywiście suche liczby, które nie do końca oddają stan faktyczny.
- Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że wiele trosk i zmartwień mają rodziny naszej parafii. W porównaniu do poprzedniej wizyty duszpasterskiej, zwiększyła się znacznie liczba osób bezrobotnych. Przekłada się to na zubożenie niektórych rodzin. Brakuje optymistycznego spojrzenia na przyszłość.
- Tym bardziej pragnę podziękować za złożone ofiary na rzecz naszej parafii i utrzymania naszego kościoła.
- W imieniu naszej wspólnoty zakonnej, pragnę również podziękować za ofiary złożone na utrzymanie naszego klasztoru, który również służy do celów parafialnych, grupom parafialnym. Część tych środków zostanie również przeznaczona na dzieła prowadzone przez Polską Prowincję Księży Sercanów, w tym na misje.
- Środki ofiarowane na rzecz parafii, zostaną przeznaczone głównie na uszczelnienie dachu kościoła i na modernizację Kaplicy Matki z Dzieckiem by służyła ona jako kaplica całodziennej adoracji. Możliwość wchodzenia do kościoła w ciągu dnia jest częstym postulatem ze strony parafian.
- Chcę jednak przypomnieć, że w dalszym ciągu ma ona służyć rodzicom z małymi dziećmi. Nie dotyczy to oczywiście Mszy niedzielnej o godz. 12.00 i innych Mszy specjalnie dla dzieci. Cieszy fakt, że w Mszach św. uczestniczy spora liczba rodzin z małymi dziećmi.
- Cieszy nas fakt, że wzrasta zaangażowanie w pełne przeżywanie Mszy św. to znaczy w połączeniu z Komunią św. To wymaga troski o stan łaski uświęcającej i dobrze, że tak wiele osób widzi taką potrzebę, czuje, że to jest normalne, a nie jedynie Komunia od wielkiego święta.
- Niepokoi jednak fakt, że coraz więcej jest Mszy ślubnych czy pogrzebowych, w czasie których Komunię przyjmują nieliczne osoby z grona obecnych.
- Mamy trudność w rozmawianiu na tematy religijne, związane z naszą wiarą czy z życiem naszej wspólnoty parafialnej. Mało czytamy o Kościele, komentarzy do Katechizmu czy Pisma Świętego. Średnio zaledwie 50 egzemplarzy różnych tygodników czy miesięczników religijnych trafia każdej niedzieli do naszych rodzin. To też skutkuje czysto świeckim, często wypaczonym spojrzeniem na rzeczywistość narodu, Kościoła w Polsce i nas samych.
- Co roku poruszany problem, to podchodzenie do Komunii św. Niepotrzebnie się tłoczymy. Wielu, czekając na Komunię podchodzi tak blisko, że blokuje się możliwość odejścia. Prosimy, aby i te osoby, które przyjmują Komunię na stojąco podchodziły do samego stopnia a nie nachylały się przez ramię innej osoby.
- – Usprawnić system kolędy przez podanie przedziałów czasowych. Wielu z was odpowiada, że raz do roku można się uzbroić w cierpliwość. Poza tym nie da się przydzielić jednakowej ilości czasu na każdą rodzinę. Do czego sprowadzimy wizytę kolędową?……
- – Jednym z większych wyzwań dla parafii, będzie stworzenie systemu opieki nad osobami samotnymi i chorymi. Wspomniałem już o tym na spotkaniu Rady Parafialnej. Mile są widziany wszelkie pomysły, które stałyby się punktem wyjścia do rozwiązania tego problemu. Jako chrześcijanie nie możemy pozostać obojętnymi na ten problem.
- To tylko niektóre najważniejsze kwestie dotyczące życia naszej parafii. Mamy nadzieję, że staną się one punktem wyjścia do osobistej czy rodzinnej refleksji.